O KLUBIE INFO CO BYLO GALERIA
MENU PIZZA KONTAKT
15.06.2010 18:00
CHOPIN


Autorzy: Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska, Klaudia Kopel, Anna Lewińska, Wanda Macedońska, Zalewska, Wiesław Nowak
Otwarciu wystawy towarzyszy koncert muzyczno poetycki w wykonaniu: Jerzego Bożyka, Barbary Brzezińskiej, Wiesława Krawczyńskiego, Magdaleny Paździory i Halszki Podgórskiej Dutki.


Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska - artystka jest autorką portretu rektora Akademii Medycznej prof. Leona Tochowicza, znajdującego się w sali konferencyjnej "Izby Lekarskiej", gdzie całość wnętrza domu wraz ze słynnym witrażem "Apollo" opracował Wyspiański. Jej obraz "Kraków Wita Stwosza, Kościuszki i Pomnika Grunwaldzkiego, czyli ludzi gorących serc" jest w kolekcji Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest też autorką konterfektu św. Jadwigi Królowej Polski i konterfektu Chrystusa Króla, który znajduje się w największym polonijnym kościele w Toronto-Missisauga im. św. Maksymiliana Kolbe.
Klaudia Kopel - urodziła się w Londynie w 1974 roku. W roku 1998 postanowiła, że będzie studiować malarstwo Llxbrigde College w Londynie. W jej obrazach daje się zauważyć fascynację kolorem i abstrakcją. Szczególnie fascynuje ją dominujący w świecie kolor turkusowy. W 1998 zrobiła scenografię do współczesnej sztuki granej w Questore Theatre. Jak sama mówi główną intencją jej twórczości jest dawanie ludziom radości.
Anna Lewińska - urodziła się w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Architektury oraz konserwację Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Jej pasja jest malarstwo. W swojej twórczości stosuje różne techniki malarskie poczynając od akwareli i olej. Ulubionym sposobem malowania jest "technika własna" oparta na zastosowaniu tkaniny w cyklu tworzenia obrazu. W dorobku ma ponad 100 wystaw. Wiele jej obrazów jest w posiadaniu kolekcjonerów w Polsce i na świecie.
Wanda Macedońska-Zalewska - prace Wandy Macedońskiej-Zalewskiej mają swój odrębny klimat. Klimatu tego można by szukać gdzieś na styku poezji, jaką niesie twórczość tzw. prymitywów i poetyckiej wymowy surrealizmu. Życie codzienne w sztuce autorki nie istnieje, wszystko rozgrywa się w sferze życia duchowego. Nie istnieją też zwykłe przedmioty, każdy z nich jest znakiem: zegar, kostka do gry, instrument muzyczny. To nie są rzeczy, to jest Czas, Los, Muzyka.
Wiesław Nowak - urodził się w Krośnie nad Wisłokiem w 1945 roku. W 1973 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując w pracowniach Jonasza Sterna, Zdzisława Przebindowskiego i Stefana Gałkowskiego. Był animatorem oraz prezesem Stowarzyszenia Artystycznego na Zwierzyńcu. Wraz z całym zespołem artystów Zwierzyńca został odznaczony złotym medalem Kraków 2000 oraz otrzymał statuetkę Lajkonika od Dzielnicy VII Miasta Krakowa. Był stypendystą Miasta Krakowa. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw, będąc zarówno kuratorem, współorganizatorem, jak i ich uczestnikiem.